Wyszukiwarka
I N F O

RADLIŃSKIE  TOWARZYSTWO

KULTURALNE  zaprasza

mieszkańców Radlina do
Izby Regionalnej miasta

 

 

 

 

DZIELNICE RADLINA WIDZIANE Z GÓRY

Radlin. Znasz swoje miasto?

Z tym pytaniem rozpoczęliśmy 17 września jesienne spacery po naszym mieście. Pierwszy na hałdę kopalni Marcel, czy jak ktoś woli, na emsko hołda. Stamtąd jest najlepszy widok na wszystkie dzielnice Radlina, a i daleko poza granice miasta. Widać, jak wiele miejsca zajmują tereny kopalni i koksowni. Księżycowy krajobraz hałdy, plątanina torów kopalnianej bocznicy, baseny przeciwpożarowe, kłęby pary unoszące się nad koksownią tworzą piękny, ale groźny obraz. Tereny przemysłowe to nie jedyny widok z hałdy. Są jeszcze zielone Głożyny, domki otoczone ogrodami, pola, a patrząc w drugą stronę, za kopalnią i koksownią rozciąga się „obszarski” las. Sama hałda w części rekultywowanej stała się po prostu zielonym wzgórzem.

Dla większości spacerowiczów była to pierwsza wędrówka na wprawdzie sztucznie utworzone, ale jednak najwyższe wzniesienie Radlina. Przewodnikiem był pan Teodor Piecha (laureat Quality z roku 2009). Opowiadał o tym co było, a co jest. Porównywał z danego miejsca widok obecny z tym, co widać na zdjęciu sprzed kilkudziesięciu lat. Uświadamiał nam, jak szybko zmienia się krajobraz: ukształtowanie terenu, przyroda, zabudowa.

Zapraszamy na następną wędrówkę!

Galeria

 
  • Dodaj link do:
  • digg.com
  • delicious.com
  • wykop-pl
  • facebook.com
Obowiązujące zasady dot. przetwarzania danych osobowych (w tym informacje dot. Inspektora Ochrony Danych) publikujemy na stronie internetowej pod adresem https://radlin.pl/zpdo